YAPAY ZEKA KULLANIMI FİNANSTA GÜVENLİ Mİ?

YAPAY ZEKA KULLANIMI FİNANSTA GÜVENLİ Mİ?

Şirketler AI üzerinde düşünmeye başladığında ilk akıllarına gelen şüphe elbette güvenlik oluyor. AI/ML kullanımı sayesinde, şirket verisi yönetimindeki en büyük zafiyetlerden biri olan insan hatası azaltılmış oluyor. Geçmişte bir tehdit tespit edildiğinde üretici bir yama oluşturur, yayımlar ve sonra bir şirket çalışanına ya da üçüncü şahıs bir temsilciye uygulaması için gönderirdi. Bu süreç günlerce sürebiliyor ve bazı şirketlerin aylarca yamasız çalışma durumunda bırakıldığı biliniyor.

AI/ML sayesinde bir tehdit ile çözümü arasında bulunan “zafiyet alanı” çok daha dar. Tehditler tespit edildikçe yamalar otomatik olarak oluşturuluyor ama sistem çağında uygulanıyor. AI ile güvenlik güçlendirmesinin bir başka yolu da insanların görebileceği veri miktarının azaltmak. AI bu konuda daha isabetli bilgi sağlıyor. Personelin tüm veriye erişmesi ve incelemesi gerekmiyor. Aksine, sadece sorgu sonucunu görüyor ve ufak bir veri kümesine erişiyor.

Yapay zeka ve Makine Öğrenmesi, hacmi hızla artan karmaşık ticari işlemleri etkili biçimde süreçten geçirmek üzere finans profesyonellerine yardım edecek. Bu teknoloji onları elle yapılan sıkıcı ticari görevlerinden kurtaracak. Finansçılara karar vermede yardımcı olacak ve sahip oldukları insan zekasına, yaratıcılığına ve iş deneyimine katkıda bulunarak, iş problemlerini çözmede katkı sağlayıp en iyi iş stratejisini keşfedecek.